dlapacjenta.info

Gdzie może pojawić się grzybica?

Spis treści

Zwróć uwagę na obuwie

Korzystając ze słonecznej, ciepłej pogody jak najczęściej powinniśmy pozwalać stopom swobodnie oddychać. Moda na różnego rodzaju klapeczki jest dla stóp bardzo korzystna. Również sandałki zapewniają dobry dostęp powietrza i suchość zmęczonej stopie.

Nie zawsze jednak świeci słońce i nie zawsze klapeczki są dobrze widziane. Nasze stopy „ze smutkiem myślą” o obowiązujących w biznesie zasadach, zgodnie z którymi kobieta, nawet latem, nie powinna pokazywać odkrytych nóg, jak również palców stóp w półodkrytych butach. Podobnie nasi panowie, nosząc zakryte obuwie (jak przystało na wymagany w biznesie formalny styl) spędzają w biurze nawet kilkanaście godzin dziennie, zapominając o swoich stopach.

Jeśli jest to możliwe, nie zakładajmy przynajmniej tych samych butów dzień po dniu. Chociaż może tego nie widzimy, nie czujemy – nawet obuwie ze skóry potrzebuje 24 godzin, by „odetchnąć” i osuszyć się. Unikajmy latem obuwia i skarpet z tworzyw sztucznych – nogi w nich zdecydowanie szybciej i mocniej pocą się, a wilgoć, jak pamiętamy, to czynnik sprzyjający rozwojowi grzybicy. Po powrocie do domu warto stopom zafundować odświeżającą kąpiel, którą zakończmy dokładnym osuszeniem skóry.

Uprawianie sportu

Kilka godzin spędzanych w obuwiu sportowym – to wymóg założenia przewiewnego obuwia, nigdy z tworzywa sztucznego. Potrzebne są także odpowiednie skarpety – naturalne lub specjalne dla osób uprawiających sport, chroniące stopy przed nadmiernym poceniem się.

Prysznic po aktywności fizycznej należy zakończyć starannym wysuszeniem ciała, zwłaszcza w przestrzeniach między palcami oraz fałdach skórnych. Jest to szczególnie ważne np. po wizycie w klubie sportowym, tenisowym, na siłowni – gdy powracamy do swojej codziennej odzieży po zmianie ubrania sportowego. Warto mieć ze sobą dodatkowo czyste, suche skarpetki.

Turystyka

Podczas wycieczek górskich musimy zwracać szczególną uwagę na nasze stopy. Buty powinny być odpowiednio przystosowane do górskich warunków i najczęściej sięgają ponad kostkę. Przy wyborze obuwia zwracajmy uwagę na jego przewiewność, a także rozmiar: stopa musi czuć się swobodnie, by uniknąć otarć i odparzeń. Niewprawni turyści powinni odpowiednio dawkować wycieczki, by nie obciążać nadmiernie stóp. Pamiętajmy o właściwym doborze skarpet. Turyści wiedzą, że przyczyną bąbli są nie tylko przyciasne buty, ale także wilgotne skarpety.

Podobne zasady obowiązują podczas wycieczek miejskich. Bywa przecież, że zwiedzając nowe miejsca, krążymy po ulicach, placach, zaułkach miasta cały dzień. Warto pomyśleć wcześniej o wygodnym, przewiewnym obuwiu.

Kąpiele

Latem korzystamy częściej i chętniej z basenów czy kąpielisk na otwartym powietrzu, po kąpieli spłukując ciało pod ogólnodostępnymi prysznicami. Warto przed skorzystaniem z natrysku nałożyć własne klapki, ponieważ grzyby lubią wolno stojącą wodę, która zawsze obecna jest w okolicach tego typu pryszniców.

Również na campingach korzystamy zazwyczaj ze wspólnych łazienek z natryskami, często zaopatrzonymi dodatkowo w drewniane pomosty czy inne zabezpieczenia. Są one znakomitym siedliskiem grzybów, dlatego tam także niezbędne są własne klapki.

Ośrodki wczasowe

Grzyby mogą mieć siedlisko także w wykładzinach czy dywanach hotelowych, dlatego nie należy chodzić na boska po takich podłożach. Na wakacjach generalnie nie zalecamy chodzenia na bosaka, chyba że po plaży. Podobnie jest w ośrodkach wczasowych, podczas obozów dla młodzieży – przez wszystkie te miejsca, z jednej strony przewijają się setki nieznanych ludzi, a z drugiej obecność dermatofitów jest bardzo prawdopodobna.

Bądź czujna w gabinecie kosmetycznym

Ostrożnie z tipsami

Jak alarmują lekarze-specjaliści gabinety kosmetyczne coraz częściej stają się potencjalnymi przechowalniami grzybicy stóp i paznokci. Dowodzi tego coraz większa liczba kobiet zgłaszających się do poradni dermatologicznych z podejrzeniem grzybicy paznokci, które regularnie korzystają z zabiegów manicure i pedicure w salonach piękności.

A wszystkiemu winna jest niewłaściwa dezynfekcja narzędzi używanych do tych zabiegów. I jeśli chociaż raz skorzysta z nich chora na grzybicę osoba, zakażeniu ulegają kolejne klientki.

Ostatnio bardzo popularne stały się tipsy. Przy ich nakładaniu trzeba nieco spiłować płytkę paznokciową. Jeżeli użyje się do tego zabiegu nie wyjałowionych narzędzi, może dojść do zakażania grzybicą, która potem bez przeszkód rozwija się pod sztucznym paznokciem. Dlatego ostatnio coraz więcej pacjentek zgłasza się do dermatologa z objawami grzybicy płytki paznokciowej. 

Oczywiście problem infekcji grzybiczych nie dotyczy wszystkich gabinetów kosmetycznych, ponieważ zdecydowana większość w sposób właściwy dezynfekuje wszystkie narzędzia i środki, z którymi stykają się klientki. Ale niestety są i takie, dla których nie jest to takie oczywiste. Dlatego wskazane byłoby najpierw upewnić się, czy w gabinecie z którego usług zamierzamy skorzystać jest czysto, czy stosuje się w nim właściwe metody dezynfekcji i odkażania narzędzi. Pewnym wyjściem jest też przychodzenie do gabinetu z własnymi narzędziami.

Osoby często podróżujące służbowo lub turystycznie, powinny też wiedzieć, że do zakażenia grzybicą stóp i paznokci może dojść w czasie korzystania z łazienki, zwłaszcza w gorszej jakości hotelach lub motelach, gdzie nie zawsze przestrzega się właściwej dezynfekcji urządzeń sanitarnych. Dermatolodzy radzą, by zawsze traktować je jako miejsca potencjalnie niebezpieczne i korzystać z klapek, zarówno w wannie, kabinie prysznicowej , jak i stąpając po wykładzinie dywanowej.

Dodatkowym miejscem gdzie często dochodzi do zarażenie się grzybicą, są bardzo modne salony SPA oraz aqua parki.

Grzybica paznokci to choroba a nie defekt kosmetyczny.

Zmiana barwy paznokcia, jego zniekształcenie i kruszenie się, ciągle przez wielu z nas traktowane jest jako zwykły defekt kosmetyczny, czasem związany z wiekiem, w rzeczywistości jest chorobą zakaźną. Grzybica wcześnie nie wykryta i nie leczona, nie tylko obniża jakość życia, ale tak jak każde zakażenie może być przyczyną groźnych powikłań. Przede wszystkim może szybko rozprzestrzenić się na pozostałe płytki paznokciowe oraz skórę w innych okolicach ciała. Z chwilą pojawienia się bólu, czasem stanów ropnych, utrudnia sprawne poruszanie się. Niekorzystnie wpływa też na ukrwienie tkanek i opóźnia wszelkie procesy gojenia.

Grzybica jest szczególnie niebezpieczna u osób z obniżoną odpornością z powodu innych chorób.

U cukrzyków na przykład powoduje nasilenie owrzodzeń w przebiegu stopy cukrzycowej. U osób zainfekowanych grzybicą paznokci częściej występują nawracające zakażenia skóry i tkanki podskórnej oraz zapalenie żył kończyn dolnych. U osób przyjmujących antybiotyki z powodu innych chorób np. infekcji bakteryjnej, przebieg leczenia zwykle jest wydłużony, a czasem nawet bardzo trudny do wyleczenia. Wszystko to dowodzi, że nie wolno tej choroby lekceważyć. Grzybicą można zarazić się praktycznie wszędzie. Wystarczy kontakt z przedmiotami, których używały osoby zakażone, np. z butami, grzebieniem, ręcznikiem, skarpetkami, rajstopami, gąbką czy pumeksem. Grzyby lubią środowisko ciepłe i wilgotne, i dlatego szczególnie dobrze rozmnażają się na drewnianych kratkach i łazienkowych matach pod prysznicami i przy wannach, na terakocie w rozbieralniach sal gimnastycznych, fitness-klubach, na pływalniach czy w saunie. wyjaśnia

Ładne paznokcie u rąk i nóg są ważnym elementem urody, zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli zauważymy jakąkolwiek zmianę na paznokciu, nie tłumaczmy sobie, że jest to tylko efekt stosowania ciemnego lakieru do paznokci czy braku odpowiednich witamin, i jak najszybciej zgłośmy się do lekarza.

Grzybica jest chorobą zakaźną, którą trzeba bezwzględnie leczyć, bo stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia i naszych najbliższych. Po 2-3 miesiącach stosowania doustnych leków przeciwgrzybiczych, możemy liczyć na wyleczenie a po kilku kolejnych miesiącach odrośnie nam zdrowa płytka paznokciowa. I znów bez przeszkód będzie można zakładać odkryte buty, klapki czy sandały.

Wspólnota – bez przesady

Wspólne wakacje, zwłaszcza jeśli chodzi o młodzież, sprzyjają wspólnocie na wielu płaszczyznach. Niech nie kusi nas korzystanie z ręcznika kolegi, nie pożyczajmy też własnego płaszcza kąpielowego, ręcznika czy ubrań. Jeśli nawet koleżanka nosi ten sam numer butów – niech pozostaną to dalej tylko jej buty. Pamiętajmy, że nawet nożyczki do paznokci mogą być źródłem zakażenia.
Polityka Prywatności