dlapacjenta.info

Grzybica - jak się ustrzec?

Spis treści

Nadchodzi lato

Zbliża się lato, pora jakże przez nas wyczekiwana. Cieszymy się na spotkanie ze słońcem, marzymy o wycieczkach, zwiedzaniu nowych miejsc, o górskich wyprawach lub beztroskim wylegiwaniu nad wodą. Wielu z nas cieszy się także, że będzie mogło uprawiać ulubiony sport na świeżym powietrzu – tenis, jazdę na rowerze czy biegi.

Warto jednak pamiętać, że lato to także pora wielu zagrożeń, wśród nich jest wysokie ryzyko zachorowania na grzybicę.

Czy wiesz, że na grzybicę choruje bardzo dużo osób – ocenia się, że cierpi na nią 42% naszego społeczeństwa, zaliczana jest nawet do chorób cywilizacyjnych. Do zarażenia dochodzi bardzo łatwo np. poprzez wspólne korzystanie z wanny, ręcznika czy nożyczek do paznokci. Warto uświadomić sobie, które z miejsc lub naszych zachowań może rodzić zagrożenie i odpowiednio je modyfikować. Należy pamiętać, szczególnie latem, że jest to dolegliwość powszechna, która nie kończy się z przekroczeniem polskich granic. Nawet kraje wysoko rozwinięte mają problem z grzybicą. Grzyby chorobotwórcze obecne są wszędzie i wszędzie obowiązuje nas zachowanie zdrowego rozsądku i unikanie niepotrzebnych zagrożeń.

Gdy zauważymy niepokojące objawy

Gdy zauważymy niepokojące objawy – nie wpadajmy w panikę. Jeśli zajmiemy się grzybicą od razu – pomogą nam leki do stosowania miejscowego. Nowoczesne preparaty, dostępne w aptece bez recepty – są skuteczne w walce z grzybicą.

Przede wszystkim potrzebna jest jednak profilaktyka i uważna obserwacja skóry. Wczesne wykrycie problemu, pozwoli na jego szybkie zwalczenie, zaniedbanie – może doprowadzić do rozwoju np. grzybicy paznokci – a tu leczenie będzie dłuższe, wymagające porady specjalisty i stosowania długotrwałej i najczęściej kosztownej kuracji lekami na receptę oraz ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza. Zaniedbanie sprawi, że staniemy się źródłem zakażenia dla innych osób.

Najczęstsza postać grzybicy, to grzybica stóp

Powodują ją najczęściej grzyby chorobotwórcze z rodzaju Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton. Zwykle zmiany pojawiają się najpierw w przestrzeniach międzypalcowych stopy, następnie grzybica atakuje grzbiet i podeszwę stopy, a także paznokcie. Najczęściej obserwuje się zmiany między palcami: złuszczanie, macerację, pękanie naskórka. Inna z kolei odmiana grzybicy wywołuje ogniska rumieniowe z pęcherzykami. Możliwe jest także nadmierne rogowacenie skóry połączone z jej pękaniem (zwłaszcza na podeszwach stóp).
Grzybicy może również towarzyszyć świąd skóry oraz bardzo nieprzyjemny zapach potu. Natomiast w przypadku grzybicy paznokci – nie sposób nie zauważyć zmętnienia, zgrubienia płytki paznokciowej oraz jej kruchości.

Dlaczego latem szczególnie musimy uważać?

Przede wszystkim dlatego, że grzyby lubią ciepło i wilgoć, a lato sprzyja sytuacjom, gdy nasze stopy są wilgotne, spocone, często w zakrytym obuwiu utrzymującym wilgoć. Również w pewnych miejscach obecność dermatofitów jest bardziej prawdopodobna. Są to np. baseny, ogólnodostępne prysznice, a nawet wykładziny czy dywany hotelowe, gdzie często stąpamy gołą stopą.

Ale nie tylko latem grozi nam infekcja grzybicza. Również zimą, gdy nasze stopy są okryte przez wiele godzin ciepłym, często nieprzewiewnym obuwiem lub podczas korzystania z wypożyczalni sprzętu sportowego np. łyżew, butów narciarskich, czy kręgielni.
Polityka Prywatności